Aktywność fizyczna i zdrowa żywność receptą na zdrowie!

14 marca 2013 r. zorganizowano konferencje pn. „Zwalczanie  otyłości i nadwagi oraz chorób przewlekłych”. Organizatorami jej byli Starostwo Powiatowe w Olecku, Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych oraz Olmedica Sp. z o.o. w Olecku. Uczestniczyły w niej osoby zajmujące się oświatą i zdrowiem, pracownicy Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz lokalne media.
Konferencje rozpoczął Andrzej Kisiel – Starosta Olecki podkreślał, że każdy moment na zmianę trybu życia jest dobry, a profilaktyka jest o wiele tańsza niż leczenie. Biorąc pod uwagę wciąż niską świadomość zagrożenia otyłością i jej skutkami w roku bieżącym będziemy realizowali szereg działań z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Celem, których jest  przekonanie dzieci i młodzieży, a także ich rodziców do zdrowego odżywiania się i aktywności fizycznej. Od 2007 r. następuje zarówno wśród dzieci jak dorosłych znaczący wzrost występowania otyłości, cukrzycy, choroby nadciśnieniowej i nowotworów. W związku z tym od 2011 roku Powiat Olecki realizuje kolejny powiatowy program zdrowotny „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym na lata 2011-2017”.
Jacek Owczarczyk – Dyrektor ds. Lecznictwa Polikliniki z Olsztyna poinformował, że placówka rocznie zajmuje się hospitalizacją ok. 42.0000 osób z chorobami nowotworowymi. Oprócz tego prowadzi działania promujące zdrowy styl życia i zachęca do wykonywania badań profilaktycznych. Jednak nadal wzrasta liczba chorych na nowotwory.
Zdecydowana większość produktów spożywczych zawiera substancje niezdrowe, szkodliwe dla naszego organizmu (konserwanty, ulepszacze smaku, barwniki, zagęstniki, emulgatory). Wszyscy powinniśmy czytać etykiety produktów. Należy kupować produkty tylko o krótkim okresie ważności i sami przygotowywać jedzenie – informowała Marzena Pojawa – Grajewska, dietetyk oraz technolog żywności i żywienia człowieka z ZSLiZ w Olecku.
Michał Wiśniewski prowadzący szkołę pływania ACTIVE SWIM – mówił, że najgorsze jest to, że przy dorosłych tyją też dzieci. Przyczyną jest nadmiar kalorii i przede wszystkim drastyczne ograniczenie aktywności fizycznej. Większość zamiast uprawiać aktywny wypoczynek, spędza wiele godzin przed telewizorem czy komputerem. Wzrost liczby dzieci z nadwagą to bardzo groźne zjawisko!
Podczas przerwy Beata Stypułkowska – Dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku zaprosiła na poczęstunek, który został przygotowany ze zdrowych produktów. Uczestnicy konferencji chętnie próbowali m.in. pieczonego chleba, past, sałatek, soku oraz wyrobów cukierniczych.

Sporządziła: Halina Kasicka
www.zdrowie.powiat.olecko.pl