Aktywne formy ruchu

Ruch to zdrowie – to niezaprzeczalny fakt, który od wielu lat powtarzają lekarze, terapeuci i fizjoterapeuci. Aktywność fizyczna poprawia samopoczucie i jest skutecznym sposobem na długowieczność, dzięki niej można utrzymać w dobrej formie lub poprawić stan naszego zdrowia. Pomaga spalić nadmiar tkanki tłuszczowej i jest lekiem na stres oraz wiele innych schorzeń. Jednak forma ruchu musi być właściwie dobrana, tak aby nie przyczyniała się do pogorszenia stanu zdrowia. Wielkość obciążeń i ich rodzaj musi być dostosowany odpowiednio do wieku ćwiczącego, stanu jego układu krążenia, oddechowego, narządu ruchu i chorób współistniejących.

Aerobik

polega na intensywnych, dynamicznych i żywych ćwiczeniach, które wykonywane odpowiednio długo i systematycznie wpływają na dobry stan serca i płuc. Trening łączy
w sobie rytmiczne ćwiczenia ruchowe z rozciąganiem oraz ćwiczeniami typowo siłowymi, a jego celem jest poprawienie rozciągliwości, siły mięśni oraz wydajności układu oddechowego i krążeniowego.

Najpopularniejsze formy zajęć aerobiku to:

 • Fat burning – ćwiczenia „spalające tłuszcz“. W takt niezbyt szybkiej muzyki wykonuje się bardzo proste, niezbyt męczące ćwiczenia, tworzące nieskomplikowany układ choreograficzny. Trening o umiarkowanej intensywności (bez skoków, wymachów i energicznych ruchów).
 • Low impact aerobik – ćwiczenia o małej intensywności, w których bierze udział duża grupa mięśni. Idealne dla osób starszych, ociężałych, czy nawet kobiet w ciąży.
 • Step-Step – jest odmianą aerobiku uprawianą na platformie. Jako innowację
  dla podniesienia intensywności zajęć można wprowadzić lekkie hantle. Forma
  nie jest polecana osobom otyłym, posiadającym zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, osobom cierpiącym na dyskopatie, skrzywienia kręgosłupa typu skoliozy oraz kifozy z uwagi na liczne obciążenia stawowe.
 • TBC (Total Body Condition) – jedna z odmian aerobiku polegająca na rzeźbieniu mięśni całego ciała. Pozwala w stosunkowo krótkim czasie ukształtować sylwetkę, przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczu. Nie jest polecany osobom z wyżej wymienionymi jednostkami chorobowymi (tj. w step-step) oraz osobom cierpiącym
  na astmę z uwagi na wysoką intensywność ćwiczeń.
 • Body Ball – czyli gimnastyka całego ciała z wykorzystaniem dużej piłki. Ćwiczenia
  są niezwykle skuteczne, mają wpływ na naszą postawę i mogą zapobiec problemom z kręgosłupem lub łagodzić tego typu dolegliwości.

Piłka jest przyborem elastycznym, delikatnym i bezpiecznym, dlatego jest polecana
dla ludzi o każdym stopniu sprawności fizycznej, ruchowej i dowolnej wydolności.
Nie są to ćwiczenia męczące, lecz wymagające skupienia i doskonale relaksujące.

Osoby starsze, zmagające się ze skrzywieniami kręgosłupa, chorobą zwyrodnieniową stawów przed rozpoczęciem wybranej formy aerobicu powinny skonsultować to z lekarzem lub fizjoterapeutą. Pamiętajmy, iż do wymarzonej sylwetki, poprawy wydolności naszego ciała można dojść w sposób zdrowy. Nie niszcząc przy tym naszego ciała…

Ruch to zdrowie tylko trzeba wiedzieć jak właściwie z niego korzystać, żeby sobie
nie szkodzić.

Fizjoterapeutka

Paulina Taraszkiewicz

aerobic

Źródło: http://www.dourody.pl


AQUA AEROBIK

Aerobik w wodzie, to rodzaj gimnastyki, która jest zbliżona do tradycyjnego aerobiku.
Ze względu na fakt, że woda zwiększa wyporność, a ciało wydaje się lżejsze, ćwiczenia
w wodzie
są łatwiejsze do wykonania. Ryzyko kontuzji jest minimalne, dlatego aqua aerobik jest zalecany osobom z nadwagą, osteoporozą lub po urazach układu ruchu. Aerobik w wodzie jest dobrym pomysłem także dla osób, które nie przepadają za tradycyjnymi, monotonnymi ćwiczeniami. Najważniejszą korzyścią płynącą z aqua aerobiku jest jego pozytywny wpływ na układ krążenia. Podczas ćwiczeń w wodzie powstają wiry masujące delikatnie ciało. W rezultacie ciało ćwiczącego jest poddawane masażowi, a w wyniku pobudzenia w powierzchniowych tkankach układu krążenia następuje usuwanie toksyn z organizmu i spalanie tkanki tłuszczowej. Delikatne wiry wodne pomagają zrelaksować się i odprężyć. Jeśli ta forma ruchu jest uprawiana systematycznie i ćwiczący przykłada się do ćwiczeń, to pierwsze efekty można zauważyć stosunkowo wcześnie.

Aqua aerobik z każdym rokiem jest coraz popularniejszą formą aktywności fizycznej wśród kobiet. Jest to doskonały sposób na uzyskanie szczuplejszej sylwetki,
przy jednoczesnej poprawie kondycji. Nie bez znaczenia jest pozytywny wpływ aerobiku
w wodzie na układ krążenia i kręgosłup. Aby ćwiczyć w basenie, nie trzeba umieć pływać. Ćwiczenia są wykonywane na różnych głębokościach, które są bezpieczne.

Fizjoterapeutka

Paulina Taraszkiewicz

Aqua

Źródło: http://www.ogn.com.pl


BIEGANIE

Bieganie jest wyjątkowym rodzajem aktywności fizycznej. Oprócz tego, że nie pociąga za sobą zbędnych wydatków, może być uprawiane przez ludzi w różnym wieku.

Aby rozpocząć treningi potrzebna jest konsultacja z lekarzem oraz niezbędna diagnoza naszego stanu zdrowia.

 • Częstotliwość treningu.

Wystarczy wyznaczyć sobie cztery dni w tygodniu, ponieważ organizm musi mieć czas
na regenerację po wysiłku. Systematyczność jest tutaj kluczową sprawą. Bieganie należy zacząć od powolnego truchtu przeplatanego marszem. Można sobie podzielić trzydziestominutowy trening na pięć minut biegu, pięć marszu i tak na przemian. Kiedy marszobiegi przestaną być wyzwaniem, zwiększamy tempo biegu, zmieniamy trasę na bardziej wymagającą lub wydłużamy dystans.

 • Rozgrzewka.

Piętnastominutowa rozgrzewka – trucht, ćwiczenia rozgrzewające stawy oraz stretching zmniejszają ryzyko kontuzji. Odpowiednie ćwiczenia rozciągające mięśnie stosujemy także po treningu.

 • Odpowiednie obuwie.

Na rynku istnieje szeroka oferta obuwia opracowanego z myślą o biegaczach.
Są one skonstruowane tak, aby amortyzować ciężar ciała i nie obciążać nadmiernie stawów. Zapewniają większą przyczepność i stabilność, przez co znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji. Unikajmy twardych nawierzchni do biegania, wybierajmy specjalnie przystosowane ścieżki biegowe, drogi leśne, polne.

BIEGANIE:

 • spala kalorie,
 • modeluje sylwetkę,
 • dodaje energii,
 • odstresowuje,
 • normuje fazy dobowe snu,
 • stabilizuje ciśnienie tętnicze krwi,
 • obniża poziom cholesterolu,
 • poprawia wydolność płuc,
 • przyspiesza przemianę materii, co skutkuje szybszym usuwaniem toksyn z organizmu i lepszym wchłanianiem substancji odżywczych,
 • pomaga w walce z niesfornymi hormonami,
 • stymuluje aktywność umysłową,
 • zmniejsza napady lęku i paniki,
 • łagodzi niepokój,
 • podnosi samoocenę,
 • sprzyja w walce z depresją,
 • zwiększa produkcję hormonu szczęścia.

Przeciwwskazania:

Bieganie odradza się osobom otyłym ze względu na obciążenia. Do innych częstych przeciwwskazań należą problemy z kręgosłupem, choroby stawów kolanowych, biodrowych, nadciśnienie, cukrzyca oraz problemy z sercem – takie jak arytmia, choroba niedokrwienna, czy niewydolność krążenia.

Fizjoterapeutka

Sylwia Ferenc

bieganie

Źródło: http://bieganie.pl


JAZDA NA ROLKACH

Dzięki tej formie ruchu możemy się wspaniale zrelaksować, poznać wiele pięknych miejsc, nawiązać nowe znajomości, pośmiać się, porozmawiać, poprawić humor oraz:

 • Spalić zbędne kalorie.

Podczas godziny jazdy możemy spalić 500-700 kcal! Wszystko zależy od intensywności jazdy oraz terenu.

 • Poprawić kondycję.

Jazdę na rolkach zaliczamy do ćwiczeń aerobowych, które poprawiają wydolność układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, powodując lepsze dotlenienie wszystkich narządów wewnętrznych.

 • Poprawić równowagę.

Kto próbował jazdy na łyżwach, ten wie ile wysiłku na samym początku potrzeba, aby trzymać się na własnych nogach 🙂 Do rolek należy dobrać ochraniacze na łokcie, kolana, nadgarstki oraz kask.

 • Poprawić siłę mięśniową.

Oprócz intensywnej pracy mięśni kończyn dolnych (pośladkowych, ud, łydek), pracują mięśnie tułowia – dolnej części kręgosłupa, brzucha oraz kończyn górnych.

 • Wpłynąć na nasze stawy.

Jeżdżąc na rolkach wykonujemy płynne ruchy, dzięki czemu nie wywołujemy na nie takiego nacisku i obciążenia jak na przy bieganiu.

 • Wymodelować sylwetkę.

Przeciwwskazania: ostra niewydolność oddechowa, zaburzenia równowagi, ostre stany zapalne stawów, osteoporoza, niewyrównane ciśnienie tętnicze oraz niewyrównane wady serca.

Niektóre choroby układu krążenia, cukrzyca oraz choroby kręgosłupa (np. dyskopatia) wymagają konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą. Specjalista pomoże dobrać formę aktywności do rodzaju i zaawansowania choroby, ogólnego stanu zdrowia i sprawności fizycznej.

Fizjoterapeutka

Sylwia Ferenc

rolki

Źródło: http://www.warszawa.sport.pl/blogi/rolki


JAZDA NA ROWERZE

Jazda na rowerze stanowi wszechstronny trening, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Oprócz tego, że rower to świetny, ekologiczny środek transportu i pozwala się zrelaksować, wyciszyć, znajdziemy w nim następujące inne zalety:

 • Spalanie kalorii.

W zależności od masy ciała i intensywności jazdy, w ciągu jednej godziny można pozbyć się ok. 400-500 kalorii. Jazda rekreacyjna to spalanie ok. 275 kcal w ciągu godziny.

 • Różnorodność treningu.

Pokonując drogę pod górę, wykonujemy trening siłowy. Uruchamiane są w szczególności mięśnie kończyn dolnych (mięsień czworogłowy uda, dwugłowy uda, mięśnie łydki). Pracują również mięśnie brzucha oraz przykręgosłupowe. Kolarstwo to także trening wytrzymałościowy oraz aerobowy, poprawiający pracę układu krążeniowo – oddechowego. W zależności od zainteresowań, kondycji mamy do wyboru różne rodzaje rowerów: górskie, miejskie, szosowe, trekkingowe, zjazdowe, crossowe, przełajowe, freeride, Dirt, ATB czy rower z napędem elektrycznym. Ważne jest zachowanie właściwej pozycji podczas jazdy na rowerze, a ta jest możliwa tylko wtedy, kiedy wielkość roweru, rozmiar ramy i wysokość siodełka jest dostosowana do naszych uwarunkowań anatomicznych.

Wskazania i przeciwwskazania:

Jest to bezpieczna forma ruchu, jeżeli dystans jest dopasowany do naszych możliwości i odpowiednio dawkowany, to nie powinniśmy spodziewać się żadnych dolegliwości.

Na rower nie powinny wsiadać osoby po urazach centralnego układu nerwowego, z zaburzeniami neurologicznymi i po udarach. Niebezpieczeństwo jest związane z zaburzeniami równowagi i ryzykiem upadku. Jazda na rowerze jest również przeciwwskazana osobom z zaburzeniami widzenia oraz znacznymi wadami wzroku.

Fizjoterapeutka

Sylwia Ferenc

rower

Źródło: http://kobietawielepiej.pl


NORDIC WALKING

Nordic Walking powstał w Finlandii w latach 20-stych XX wieku, był to po prostu trening letni dla biegaczy narciarskich. Z czasem coraz więcej osób zaczęło uprawiać ten rodzaj aktywności fizycznej.

Nordic Walking polega na marszu z wykorzystaniem specjalnych kijków. Kije powinny posiadać rękawiczkę, a ich długość musi być indywidualnie dopasowana do użytkownika. Dlatego najbardziej polecane są kije regulowane. Nordic Walking to czysta rekreacja, ten rodzaj aktywności może uprawiać każdy bez względu na wiek, sprawność fizyczną czy tuszę. Coraz częściej wykorzystuje się Nordic Walking do rehabilitacji niektórych schorzeń, jako treningi dla osób z chorobami serca. Chodzenie z kijami odciąża nasze stawy kolanowe i aktywuje górne partie mięśni naszego ciała, a tym samym rozwija siłę i wytrzymałość ramion, spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu (od 20% do 40% więcej kalorii). Dobry trening techniki Nordic Walking usprawnia układ oddechowy i sercowo – naczyniowy. Po pewnym czasie chodząc prawidłową techniką jesteśmy w stanie aktywować ponad 90% mięśni naszego organizmu, a tym samym rozwijać je i wzmacniać.

Nordic Walking można uprawiać w każdym terenie przez cały rok – w lesie, nad morzem, w górach i nad jeziorem. Dobrze jest rozpocząć uprawianie tej aktywności fizycznej jaką jest Nordic Walking pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu oraz pomoże dobrać odpowiednie kije.

Fizjoterapeutka

Agnieszka Kmicic

nordic

Źródło: http://www.klubmila.pl


PILATES

to program ćwiczeń, tak zaplanowany, by ćwiczący mógł osiągnąć idealną harmonię ciała i umysłu. Właściwie stosowany pilates jest metodą treningu odpowiednią dla osób w każdym wieku i o różnej kondycji fizycznej. Dlatego mogą ją ćwiczyć osoby w starszym wieku jak i kobiety w ciąży. Zalecany jako uzupełnienie rehabilitacji, ponieważ w treningu nie występują gwałtowne ruchy ani podskoki. Osoby kontuzjowane lub nawet
z problemami z sercem mogą go ćwiczyć.

Metoda łączy w sobie trzy cele:

 • zwiększenie siły,
 • polepszenie koordynacji ruchów,
 • oraz zwiększenie elastyczności ciała, a tym samym podniesienie ogólnej sprawności fizycznej.

Ćwiczone są przede wszystkim mięśnie położone głęboko, nazywane stabilizatorami tułowia. Aktualnie 80% społeczeństwa doznało kiedyś w życiu bólu kręgosłupa. Źródłem problemów jest siedzący tryb życia, brak ruchu i źle wyćwiczone mięśnie tułowia.

Niezwykłość metody Pilatesa polega między innymi na tym, że przynosi ona nie tylko korzyści fizyczne, ale także psychiczne. Poprawia wygląd całej sylwetki, ale również wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Niweluje bóle kręgosłupa i stawów oraz uczy nawyków poprawnego oddychania.

Trening powinien być wykonywany 3 – 4 razy w tygodniu. Szkoła Pilatesa zaleca jednak, żeby początkujący ćwiczyli codziennie po 10 – 15 minut. Wraz z poziomem zaawansowania zwiększamy czas ćwiczeń i jednocześnie można zmniejszać ilość treningów. Podczas 30 minut ćwiczeń spalamy około 100 – 110 kalorii.

Fizjoterapeutka

Dorota Stypułkowska – Dolecka

pilates

Żródło: http://www.wellness.fit.pl


PŁYWANIE

to sport i rekreacja polegające na przemieszczaniu się w wodzie przy użyciu wyłącznie siły mięśni. Jest to bardzo popularna forma aktywności fizycznej, uprawiana zarówno
na obiektach zamkniętych (baseny) jak i w zbiornikach otwartych.

Godzina pływania pozwala nam szybko spalić w zależności od stylu i intensywności od 472 do 949 kalorii. Podczas pływania angażujemy praktycznie wszystkie mięśnie, szczególnie grzbietu, które mają nam podtrzymywać kręgosłup. Korzystnie wpływa na układ oddechowy, bo zwiększa pojemność płuc.

Wskazane jest szczególnie dla osób po zawale serca (gdyż pobudza układ krążenia),
dla cierpiących na kontuzje stawów kolanowych i biodrowych (jest gimnastyką wzmacniającą mięśnie bez obciążania stawów).

Właściwie dobrane ćwiczenia i style pływania są znakomitym sposobem na korekcje
wad postawy. Ta forma aktywności fizycznej koi i relaksuje dzięki regularnemu oddychaniu i wydzielaniu endorfin – hormonów zadowolenia.

Przeciwskazania:

 • na basenie – uczulenie na środki chemiczne, którymi odkażana jest woda,
 • występujące infekcje bakteryjne czy grzybicze,
 • po spożyciu alkoholu i innych używek.

Ograniczenia czasowe w pływaniu, w związku w występowaniem takich chorób jak np. choroby płuc, oskrzeli czy serca.

Ostrożność powinny zachować osoby, które chorują na padaczkę – wówczas trzeba poinformować o tym fakcie ratownika!

W przypadku chorób przewlekłych i dotyczących układu ruchu, najbezpieczniej będzie przed uprawianiem tego sportu, zasięgnąć opinii lekarza i fizjoterapeuty, który doradzi jaki styl pływania będzie dla nas najodpowiedniejszy.

Fizjoterapeuta

Karol Bogdański

plywanie

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl


SQUASH

jest dyscypliną sportową podobną do tenisa, w której dwójka lub czwórka graczy rywalizuje ze sobą odbijając piłkę o ścianę, tak by w maksymalnym stopniu utrudnić przeciwnikowi jej ponowne odbicie w wyznaczonym polu. Podczas godzinnej gry w squash możemy spalić od 708 do 1035 kalorii.

Daje wiele satysfakcji, pozwala zachować świetną figurę i kondycję. W trakcie rozgrywki zaangażowane są do wysiłku prawie wszystkie partie mięśni, jednak największą pracę wykonują uda, pośladki, mięśnie pleców i obręczy barkowej. Nie wymaga bardzo dużo siły fizycznej oraz jest znacznie bardziej prostszy technicznie od tenisa. Decydujące
są w nim dynamika zwinność i spryt. W celu ochrony oczu przed uderzeniem piłeczką
bądź rakietą, stosuje się okulary ochronne.

Przeciwskazania dla osób z:

 • problemami układu sercowo – naczyniowego (np.: zakrzepica tętnicy wieńcowej),
 • dużym poziomem cholesterolu LDL,
 • dużym ciśnieniem krwi,
 • cukrzycą,
 • chorobami serca powstałymi w młodości,
 • świeżym zawałem mięśnia sercowego,
 • jawną niewydolnością układu krążenia,
 • chorobą wieńcową,
 • ciężkim zaburzeniem rytmu serca,
 • tętniakiem aorty,
 • zatorem tętnicy płucnej, zatorem układowym,
 • zapaleniem zakrzepowym żył,
 • ostrymi infekcjami,
 • zwężeniem aorty znacznego stopnia,
 • napadami duszności.

Podwyższoną ostrożność winny zachować osoby:

 • z nawykowymi skręceniami stawów skokowych, po operacji kolan (łąkotki), problemami z Achillesem, chorobami kręgosłupa, zwiększonymi krzywiznami kręgosłupa (lordoza, kifoza, skolioza) itd.
 • po urazach i operacjach przebytych w ostatnim czasie.

Przed rozpoczęciem treningów wskazana jest konsultacja z lekarzem oraz niezbędna diagnoza stanu zdrowia.

Fizjoterapeuta

Karol Bogdański

squash

Źródło: http://pl.wikipedia.org


WSPINACZKĄ

nazwać można każde przemieszczenie się na terenie, na tyle stromym, że dla utrzymania równowagi konieczne jest użycie rąk. Można ją uprawiać zarówno w terenie jak i w hali (ścianki wspinaczkowe).

Godzinny trening na ściance oznacza utratę ok. 504-714 kalorii. Wspinając się, wzmacniamy różne partie mięśni: ramion, klatki piersiowej, brzucha, pośladków, ud i łydek. Pięknie rzeźbimy całą sylwetkę! Dodatkowo, dyscyplina ta pozwala poprawić kondycję, koordynację ruchową i utrzymać świetną formę fizyczną. Wspinaczka rozwija także wiarę w siebie i we własne siły.

Przeciwskazania

Chociaż instruktorzy wspinaczkowi zapewniają, że jest to sport bezpieczny, istnieje pewna, choć krótka lista przeciwwskazań. Są to:

 • głęboka krótkowzroczność,
 • poważne wady serca,
 • nieleczone nadciśnienie,
 • epilepsja,
 • zaburzenia równowagi,
 • bardzo silny, prowadzący do ataków histerii lęk wysokości.

Przed rozpoczęciem treningów wskazana jest konsultacja z lekarzem oraz niezbędna diagnoza naszego stanu zdrowia.

Fizjoterapeuta

Karol Bogdański

wspinaczka

Źródło: http://scianka.avana.pl


ZUMBA

to zainspirowana latynoskimi rytmami fuzja tańca i aerobiku. Obecnie jeden
z najmodniejszych kierunków taneczno – rozrywkowych. Zumba to świetna zabawa. Uczestnicy treningu często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak intensywnie ćwiczą.

Jest to jednocześnie świetny trening o charakterze interwałowym, trening aerobowy, wytrzymałościowy oraz cardio. Ta forma ruchu sprzyja odstresowaniu się, spalaniu tkanki tłuszczowej, a elementy zaczerpnięte z aerobiku świetnie rzeźbią oraz wysmuklają sylwetkę. Unikalna atmosfera zabawy jest źródłem endorfin i daje niesamowitą energię.

Przeciętnie ok. 600 kcal jest spalanych podczas godziny zajęć. Jednym słowem Zumba to fitness kształtujący sylwetkę, poprawiający kondycję, wyzwalający potężne dawki pozytywnej energii.

Angażujemy podczas niego całe ciało, a szczególnie pracują uda, pośladki oraz brzuch.
Ta forma ruchu jest przeznaczona dla wszystkich niezależnie od wieku, płci, zdolności ruchowych, gdyż łatwo ją dostosować do indywidualnych potrzeb i możliwości.

Przeciwskazania do uprawiania tej formy aktywności, ze względu na nadmierne obciążenie dla osób:

 • z dużą nadwagą,
 • hiperskrzywieniami i dyskopatiami stawów i kręgosłupa,
 • z rozwiniętym procesem zwyrodnieniowym stawów i kręgosłupa,
 • cierpiących na astmę, odmę, POCHP.

Do osób z wyżej wymienionymi schorzeniami kierowana jest raczej forma zajęć ZUMBA GOLD z uwagi na wolniejsze tempo i mniej skoczny charakter zajęć.

Fizjoterapeutka

Paulina Taraszkiewicz

zumba

Źródło: http://www.zumba.fit.pl


ZUMBA GOLD

to program skierowany do wszystkich, którzy długo nie praktykowali żadnej aktywności fizycznej lub ze względu na problemy z nadwagą, stawami czy kręgosłupem mają ograniczone możliwości treningowe. Zajęcia oparte są na podobnej formule, co Zumba klasyczna. Jednak podstawowa różnica dotyczy intensywności i tempa. W przypadku
tej formy treningu wydłużono także element rozgrzewki i wyciszenia organizmu.

Zumba Gold:

 1. Zajęcia przeznaczone dla osób zaczynających przygodę z Zumbą, dla kobiet w ciąży i tych, które chciałyby wrócić do formy po porodzie. To również doskonała propozycja dla osób po urazach i zabiegach, chorujących na cukrzycę, nadciśnienie, choroby stawów oraz dla osób w wieku 50+.
 2. Wpływa na:
 • ogólne zwiększenie siły fizycznej i wydolności,
 • zwiększenie zakresu wykonywanych ruchów,
 • uzyskanie, utrzymanie i poprawę elastyczności mięśni,
 • poprawę wydolności układu krążenia,
 • poprawę gęstości tkanki kostnej, zapobieganie osteoporozie,
 • poprawę równowagi i koordynacji ruchów,
 • szybsze spalanie kalorii,
 • poprawę sylwetki,
 • lepszą kondycję,
 • większą możliwość bezbolesnego wykonywania codziennych czynności.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do uczestnictwa w formie Zumba Gold!

Fizjoterapeutka

Paulina Taraszkiewicz

zumbagold

Źródło: http://dolphinbay.com.pl