Szczepienia przeciw wirusowi HPV

DSC_7648W 2016 roku w ramach powiatowego programu zdrowotnego „Profilaktyka raka szyjki macicy na lata 2009 – 2020” są przeprowadzane szczepienia dziewcząt urodzonych w 2002 roku, przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) typ 6, 11, 16, 18, odpowiadającego za powstawanie raka szyjki macicy, raka sromu, raka pochwy, raka odbytnicy oraz brodawek płciowych. Koszt realizacji programu w całości zostanie sfinansowany z budżetu: Powiatu Oleckiego, Gminy Olecko, Gminy Kowale Oleckie, Gminy Wieliczki i Gminy Świętajno. Rodzice, czy też opiekunowie prawni nie ponoszą żadnych kosztów szczepienia.
Podczas zorganizowanej w kwietniu b.r. konferencji udział wzięła dr n med. Barbara Kluz – Kowal z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku informowała, że szczepienia przeciw wirusowi HPV są profilaktyką pierwotną, rekomendowane przez specjalistów światowych i polskich towarzystw medycznych (m.in. Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego) oraz Światową Organizację Zdrowia. Szczepienie te jest umieszczone w Kalendarzu Szczepień zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia.
W ramach otwartego konkursu ofert został wyłoniony Realizator powiatowego programu zdrowotnego. Została nim Olmedica Sp. z o.o. w Olecku, która od 26 kwietnia 2016 r. przeprowadza szczepienia na terenie 4 gmin Powiatu Oleckiego, tj. jak najbliżej miejsca zamieszkania dziewcząt.
Na terenie powiatu zamieszkują 184 dziewczęta ur. w 2002r. Dotychczas ponad 45% zgłoszono do szczepienia.
Zapraszam do skorzystania z bezpłatnego szczepienia. Udział dziecka w programie wymaga zgody rodzica/opiekuna prawnego. Rodzice, którzy zmienią swoją decyzję i będą chcieli zaszczepić dziecko powinni zgłosić to do 31 maja 2016 r. do Urzędu Gminy na terenie którego zamieszkują.
Informacje o podejmowanych od 2009 roku działaniach w ramach tego programu zdrowotnego dostępne są na stronie http://zdrowie.avd.pl .
Szczegółowe informacje dotyczące realizowanego w 2016 r. programu dostępne są od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30 pod nr tel. 721870216.

Starosta Olecki
Marian Świerszcz