Idea dawstwa szpiku kostnego

10 października b.r. w Zespole Szkół licealnych i Zawodowych odbyło się spotkanie pn. „Dawca Szpiku”. Celem jego było przybliżenie idei dawstwa szpiku kostnego i zachęcenie do pomagania innym.Przybyłych na spotkanie powitał Marian Świerszcz – Starosta Olecki, mówił m.in.: „Kiedy ludzie są zdrowi, to nie myślą, że może im się coś złego przydarzyć jak np. choroba. Niestety tak już jest, że po wykonaniu badań co godzinę ktoś w Polsce słyszy diagnozę – białaczka. I wtedy często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku. ”

W spotkaniu udział wziął Mateusz Bykowski, który opowiedział zebranym jak został dawcą. Mówił: „Zarejestrowałem się w bazie Fundacji DKMS w 2014 roku. Po 2 tygodniach okazało się, że Fundacja DKMS dzwoni do mnie z zapytaniem, czy podtrzymuję decyzję o pomocy osobie chorej i czy ruszamy z całą procedurą. Oczywiście na wszystko z radością się zgodziłem. Wykonałem badania w poradni w Suwałkach, później jeszcze raz w Warszawie. Wyszło, że jestem zdrowy, tak jak powinienem oraz zgodny z biorcą 10/10.
Kiedy w końcu zaczęło się, to usiadłem w fotelu w szpitalu. Były dwa ukłucia, maszyna ruszyła i… czekaliśmy. Metoda pobierania komórek macierzystych z krwi obwodowej była bezbolesna, trwała kilka godzin.
Później dostałem telefon, że przeszczep został już wykonany i że kobieta z Polski czuję się dobrze. Dopiero wtedy ucieszyłem się tak naprawdę. Czułem się niesamowicie, brak słów by to opisać.

Każdy z Was może uratować komuś życie rejestrując się, jako potencjalny dawca szpiku w bazie Fundacji DKMS np. 19-10-2016 r. Starostwie Powiatowym w Olecku. Zarejestruj się, pobierz dwa wymazy (patyczkiem z wewnętrznej części policzka) i do bazy! To nic nie boli, a możesz być czyjąś ostatnią szansą na życie!”

Od kilku lat nagrywam rap i prowadzę studio. Przewinęło się u mnie mnóstwo ludzi. Praktycznie nikt nie wiedział nic o idei dawstwa szpiku, żaden raper, beatboxer, producent… A nagrano u mnie kilkaset utworów.
Chcę, aby jak najwięcej młodych ludzi usłyszało o Fundacji DKMS, o tych wspaniałych, niesamowitych ludziach, dzięki którym mogłem się komuś przydać. Dlatego pod patronatem Fundacji DKMS nagrałem utwór pn. „I Ty możesz uratować komuś życie”, na temat idei dawstwa szpiku. 13 października będzie jego premiera.”
Organizatorem spotkania było Starostwo Powiatowe oraz ZSLiZ w Olecku.

Sporządziła: Halina Kasicka
www.powiat.olecko.pl

film-edukacyjny-dawca

film-edukacyjny-procedura

informacje-o-dawstwie-szpiku