„Podaruj sobie zdrowe życie”

DSC_085414 września 2017 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku odbyło się spotkanie pn. „Podaruj sobie zdrowe życie” z zakresu edukacji zdrowotnej, tj. profilaktyki raka szyjki macicy (RSM). Uczestniczyli w nim przedstawiciele samorządu powiatowego, nauczyciele, pedagodzy, pielęgniarki i uczniowie pierwszych klas szkół ponadpodstawowych.
Celem podjętej edukacji było podniesienie świadomości zdrowotnej młodzieży na temat wirusa HPV, czynników ryzyka chorób nowotworowych kobiet oraz sposobów ich redukcji.
Jest takie dobre stare przysłowie, które oddaje celowość organizowanych od 2009 roku spotkań edukacyjnych z młodzieżą,: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, na starość jak znalazł!”
Część główną spotkania poprowadziła Ogólnopolska Organizacja Na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy „Kwiat Kobiecości”. Prezes tej organizacji – Ida Karpińska mówiła – „Żyję, ponieważ regularnie, co roku, wykonywałam cytologię – taki mały prezent….  Rak szyjki macicy we wczesnym stadium nie dawał żadnych objawów, wyglądałam i czułam się rewelacyjnie. Fundacja „Kwiat Kobiecości”- to najbardziej pozytywny skutek uboczny mojej choroby.’’ –  i z uśmiechem dodała ,,Niezmiernie się cieszę, że tak wiele osób z całej Polski dołączyło do mnie by pomóc w nagłośnieniu problemu, jakim jest RSM w naszym kraju. Dzięki właśnie  kobietom Kwiat Kobiecości mógł powstać i zacząć  działać na taką skalę!”
Organizacja stawia przede wszystkim na profilaktykę, dostęp do informacji, edukację i zmianę świadomości w podejściu do zdrowia, nie tylko samych kobiet, ale również i mężczyzn.
Uświadamiała, że najważniejsze jest zdrowie, o które – tak jak w przypadku pielęgnacji urody –  muszą zadbać same kobiety.
Paulina Nowicka, położna – mówiła „Choroba nie jest dziedziczna, jest skutkiem zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Każdego roku prawie 4 000 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera, bo zgłosiły się zbyt późno na cytologię. Badanie cytologiczne pozwala wykryć nowotwór we wczesnym stadium rozwoju, kiedy jest szansa na całkowite wyleczenie kobiety. Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut.”
Podkreślała, że ważne jest, aby zbudować świadomość na temat konieczności dbania o własne zdrowie i wykształcić nawyk wykonywania regularnych badań profilaktycznych już w młodym wieku oraz że wirus HPV jest również niebezpieczny dla mężczyzn.

Organizatorem zorganizowanego spotkania w ramach realizowanego powiatowego programu zdrowotnego „Profilaktyka raka szyjki macicy na lata 2009-2020” było Starostwo Powiatowe w Olecku.
Tradycyjnie zakończono je losowaniem nagród dla uczestników.

Serdecznie dziękujemy Partnerom za wsparcie merytoryczne, medialne oraz za profesjonalną pomoc przy organizacji wyżej wymienionego spotkania.

spons

Sporządziła: Halina Kasicka

www.powiat.olecko.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.