Imprezy rodzinne

10 czerwca 2018 roku odbyły się na placu w centrum Olecka 2 festyny rodzinne. Imprezy służyły umacnianiu rodziny, promocji zdrowego stylu życia i odżywiania, zachęceniu do wykonywania badań profilaktycznych, zdobyciu wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy i zachowania się w sytuacjach zagrożenia oraz bezpieczeństwa pożarowego.Festyn:

  • „Zdrowa rodzina – szczęśliwa rodzina” zorganizowany został przez Powiat Olecki w ramach obchodów Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny,
  • „Bezpieczny Powiat – 2018” zorganizowała Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olecku.

Ogromna liczba dzieci przyglądała się i wzięła udział w grach i zabawach zorganizowanych przez Straż, Policję oraz Olmedica Sp. z o.o. w Olecku. Wśród konkurencji było m. in.: trafianie do tarczy za pomocą hydronetki, „strzelanie” strumieniem wody do celu, gaszenie pożaru, konkurencje dotyczące ratownictwa medycznego i bezpieczeństwa oraz wiele innych. Zmaganiom dzieci z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się i kibicowały ich rodziny.
Najmłodsi skorzystali również z licznych atrakcji m.in. malowania twarzy, robienia baniek mydlanych, upinania fryzur, zdobienia zakładek, … .
Po raz kolejny gościliśmy Jednostkę Wojskową z Gołdapi,  która wystawiła przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko – rakietowy. Wzbudził on ogromne zainteresowanie zarówno dzieci jak i dorosłych.
Na placu wykonano 368 bezpłatnych badań (w tym: 126 badań poziomu cukru, 137  poziomu ciśnienia krwi, 28 pomiarów dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, 35 mammografii, 12 pomiarów wagi ciała i wzrostu oraz 30 osobom dokonano badania składu masy ciała i udzielono porady dietetycznej).
Ok. 300 os. zachęcano do zdrowego stylu życia i odżywiania, systematycznego wykonywania badań profilaktycznych oraz udzielano informacji dotyczących praw pacjenta.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie promowało rodzicielstwo zastępcze, formy przeciwdziałania przemocy w rodzinie i warsztaty dla rodziców.
Z instruktażu  usuwania kleszcza skorzystały 33 osoby.  60 osób uczestniczyło w ćwiczeniach
z użyciem alkogogli. Są to specjalnie przygotowane okulary, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po spożyciu alkoholu. Okazało się, że założenie ich skutkuje: podwójnym widzeniem,  spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, pogorszeniem koordynacji ruchowej i zniekształceniem widzianego obrazu.
Było sporo śmiechu, ale te ćwiczenia dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać jakieś czynności po spożyciu alkoholu oraz, że można zrobić sobie lub innym ludziom krzywdę.
W tym roku Warmińsko – Mazurski Oddział NFZ wraz ze Starostwem Powiatowym w Olecku dodatkowo zorganizowali akcję rejestracji dawców szpiku, do której zgłosiło się i zarejestrowało 17 osób.
Badaniami i poradnictwem zdrowotnym zajmowali się: Grupowa Praktyka Pielęgniarek i Położnych „Zdrowie”, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna z Olecka, W-M Oddział NFZ z Olsztyna oraz Mazurskie Centrum Edukacji i Specjalistycznej Opieki Medycznej DIA.MED z Ełku.

Wystawcy oferowali wyroby masarskie, mleczarskie, cukiernicze, piekarskie (m.in. chleb: na tradycyjnym zakwasie i niskoglutenowy), wyroby pszczelarskie, oleje roślinne tłoczone na zimno, biżuterię z lnu i drewna, rękodzieło, wiklinę, a także wyroby drewniane m.in. do wyposażenia kuchni, zabawki drewniane dla dzieci oraz kwiaty ozdobne.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz: wędzenia w wędzarni i pieczenia sękacza oraz robienia lizaków.
Uczestnicy skorzystali również z bezpłatnego poczęstunku, tj. kiełbaski grillowej, bigosu i kompotu.
Tradycyjnie na festynach odbyły się losowania atrakcyjnych nagród rzeczowych, ufundowanych przez sponsorów i Starostwo Powiatowe w Olecku. Ogółem wylosowano 97 nagród, w tym 25 dla młodych uczestników, biorących udział w festynie zorganizowanym przez Straż Pożarną.
Po losowaniu wszyscy uczestnicy imprez zostali obdarowani opaskami odblaskowymi, pomagającymi w zapewnieniu bezpieczeństwa prowadzącym motocykle, rowery, pieszym idącym drogą bez chodnika czy dzieciom wracającym ze szkoły.

Na zakończenie Dni Rodziny odbyły się warsztaty artystyczne skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych oraz koncert zespołu „Dzieci z Brodą”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wystawcom, organizatorom konkurencji, gier i zabaw dla dzieci oraz badań profilaktycznych,

sponsorom

prawdapiekarniadeliaziajalogo-AA-COSMETICS

 

 

 

a także mediom za patronat medialny

glosradio5

 

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.