Bezpieczeństwo i zdrowie rodzin

9 czerwca 2019 roku odbyły się na placu w centrum Olecka wspólnie zorganizowane po raz dziesiąty 2 festyny rodzinne. Imprezy służyły umacnianiu rodziny, promocji zdrowego stylu życia i odżywiania, zachęceniu do wykonywania badań profilaktycznych, zdobyciu wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy i zachowania się w sytuacjach zagrożenia oraz bezpieczeństwa pożarowego.
Festyn:
– „Zdrowa rodzina – szczęśliwa rodzina” zorganizowany został przez Powiat Olecki w ramach obchodów Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny,
– „Bezpieczny Powiat – 2019” zorganizowała Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olecku.
Dzieci wzięły udział w grach i zabawach zorganizowanych przez Straż, Policję oraz Olmedica Sp. z o.o. w Olecku. Zmaganiom najmłodszych kibicowali rodzice, dziadkowie i rodzeństwo. Dobra zabawa, ogromne pozytywne emocje, to właśnie towarzyszyło 322 uczestnikom konkurencji z zakresu bezpieczeństwa.
Najmłodsi skorzystali również z licznych atrakcji m.in. malowania twarzy, robienia baniek mydlanych, upinania fryzur, robienia biżuterii dziecięcej, nauki szkolenia i zabawy ze zwierzętami, pozytywnego wpływu zwierząt i roślin na zdrowie człowieka… .
Na placu gościliśmy Jednostkę Wojskową z Giżycka, która wystawiła sprzęt wojskowy. Wzbudził on ogromne zainteresowanie zarówno dzieci jak i dorosłych.
Wykonano 785 bezpłatnych badań (w tym: 300 badań poziomu cukru, 300 poziomu ciśnienia krwi, 25 pomiarów dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, 30 mammografii, 100 pomiarów wagi ciała i wzrostu oraz 30 osobom dokonano badania składu masy ciała i udzielono porady dietetycznej).
Ok. 300 osób zachęcano do: zdrowego stylu życia i odżywiania, systematycznego wykonywania badań profilaktycznych oraz stosowania Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. 50 kobiet skorzystało z informacji dotyczącej samobadania piersi. Przeprowadzono ćwiczenia z alkogoglami (tzn. są to specjalnie przygotowane okulary, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po spożyciu alkoholu) dla około 80 osób.
Promowano rodzicielstwo zastępcze, formy przeciwdziałania przemocy w rodzinie i warsztaty dla rodziców.
Wystawcy oferowali m. in.: zabawki szyte ręcznie, biżuterię z lnu i kamienia, rękodzieło, wyroby drewniane do codziennego użytku w domu, wyroby masarskie, mleczarskie, cukiernicze, piekarskie, pszczelarskie oraz oleje roślinne tłoczone na zimno.
Uczestnicy skorzystali również z bezpłatnego poczęstunku, tj. kompotu, bigosu, pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem.
Tradycyjnie na festynach odbyły się losowania atrakcyjnych nagród rzeczowych, ufundowanych przez sponsorów i Starostwo Powiatowe w Olecku. Ogółem wylosowano 106 nagród, w tym 30 dla młodych uczestników, biorących udział w festynie zorganizowanym przez Straż Pożarną. Nagrodę główną, rower górski wylosowała Maja Borys.
Po losowaniu wszyscy uczestnicy imprez zostali obdarowani opaskami odblaskowymi, pomagającymi w zapewnieniu bezpieczeństwa na rowerze, pieszym idącym drogą bez chodnika czy dzieciom wracającym ze szkoły.

Organizatorów imprez mile zaskoczyła ogromna liczba zainteresowanych udziałem w imprezach.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wystawcom, organizatorom konkurencji, gier i zabaw dla dzieci oraz badań profilaktycznych,

sponsorom

a także mediom za patronat medialny