Profilaktyka kleszczowego zapalenia mózgu

Latem najwięcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu: nad jeziorem, spacerujemy po parkach i lasach, zbieramy grzyby, wykonujemy prace w polu …. Pozwalamy dzieciom na beztroską zabawę. I zapominamy, że jednocześnie jesteśmy bardziej narażeni na ukłucie przez kleszcze, a co za tym idzie – na choroby odkleszczowe.

Warto pamiętać, że ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe występuje też u osób, które planują spędzić ten czas nie tylko w  Polsce, ale również np. w Chorwacji, Szwajcarii, Słowenii, Austrii, Czechach, Słowacji, krajach bałtyckich, skandynawskich czy na Węgrzech.

Aby jednak te chwile upłynęły nam spokojnie i bez komplikacji, warto zabezpieczyć się przed groźną chorobą przenoszoną przez te pajęczaki, czyli kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM).

Na którą nie ma lekarstwa. Leczenie polega tylko na łagodzeniu objawów. W Polsce i w Europie ciągle rośnie liczba tych pajęczaków, które przenoszą wirusa już w pierwszych minutach po ukąszeniu, ponieważ znajduje się on w ich ślinie.

Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne, jego ślina zawiera substancje znieczulające, które powodują, że nie czujemy ukłucia ani żerowania.

Kleszczowe zapalenie mózgu przebiega w dwóch fazach. Pierwsze objawy przypominają grypę. Czujemy ból głowy i jesteśmy zmęczeni. Najczęściej na tym etapie choroba zostaje zahamowana, jednak w wielu przypadkach dochodzi do drugiej fazy związanej z układem nerwowym, tzn. do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu. Choroba może zakończyć się trwałą niepełnosprawnością. Występują powikłania w postaci uszkodzenia układu nerwowego, np. paraliż, zaburzenia pamięci, równowagi, problemy z mową, niedowłady kończyn.

Planując aktywność na łonie natury powinniśmy stosować repelenty odstraszające kleszcze. A po każdym powrocie dokładnie sprawdzać szczególnie: okolice pach, pachwin, doły łokciowe, kolanowe, szyję, okolice intymne, powieki oraz między palcami.

Jeśli zauważymy kleszcza to należy go jak najszybciej usunąć: pompką próżniową (zakupioną w aptece), pęsetą lub kleszczokartą. Miejsce po usunięciu kleszcza trzeba zdezynfekować!

Nie wolno – smarować kleszcza masłem, kremem lub innym tłuszczem, bowiem może to spowodować wstrzyknięcie do ciała człowieka większej ilości materiału zakaźnego.

Na szczęście istnieje skuteczny sposób na zabezpieczenie się przed tą groźną chorobą-szczepienie ochronne przeciw KZM.

Sporządziła: H. Kasicka

http://zdrowie.avd.pl/projekt6/