Światowy Dzień Walki z Otyłością

DSC_9544W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób cierpiących na nadwagę i otyłość – w Polsce problem ten dotyka nawet 61% mężczyzn i 45% kobiet. Alarmujące są zwłaszcza statystyki dotyczące nadwagi u dzieci – w ciągu zaledwie dwóch lat odsetek dzieci ważących ponad normę wzrósł dwukrotnie. Niestety wiele osób traktuje otyłość jako codzienność, a jest to przecież choroba cywilizacyjna. Przyczynia się do powstawania np. blisko 40% nowotworów trzonu macicy czy przełyku, niemal 25% nowotworów nerki i pęcherzyka żółciowego, a także ok. 10% nowotworów piersi.
Jak dowodzą wieloletnie badania – zachorowania na nowotwory złośliwe wynikają z czynników środowiskowych, w tym takich jak styl życia i złe nawyki żywieniowe, a także narażenia na oddziaływanie szkodliwych związków chemicznych.

W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Otyłością na terenie powiatu w dniach 23-27 października 2014r. zorganizowano 4 spotkania z zakresu edukacji zdrowotnej. Dietetycy, specjaliści ds. zdrowia, prewencji nowotworów oraz wychowania fizycznego wyżej wymienione tematy poruszali podczas spotkań zorganizowanych w: Szkole Podstawowej w Gąskach, Zespole Szkół w Babkach Oleckich, Zespole Szkół w Siejniku, Remizie OSP w Lenartach. Ogółem edukacją zdrowotną z zakresu zapobiegania nadwadze, otyłości oraz chorobom przewlekłym objęto 300 osób.

Organizatorzy spotkań: Starostwo Powiatowe, Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych
w Olecku oraz Poliklinika z Olsztyna. Sponsorzy: Ministerstwo Zdrowia, Ziaja, Hala Lega.

Sporządziła:  Halina Kasicka
www.zdrowie.powiat.olecko.pl