Październik miesiącem walki z rakiem!

DSC_0764 Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. W tym czasie chcemy zwrócić szczególną uwagę mieszkanek naszego powiatu na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych i rolę zdrowego stylu życia w zapobieganiu nowotworom. Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele pań nadal umiera na raka, jest wykrycie choroby w zaawansowanym stadium. Tymczasem wystarczą dobre nawyki związane z działaniami profilaktycznymi. W leczeniu raka piersi najważniejsze jest wczesne zdiagnozowanie niepokojących zmian, co umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne (mammografię, USG i samobadanie piersi)!
Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat, dlatego Panie będące w tej grupie wiekowej powinny co dwa lata robić mammografię (finansowaną przez NFZ) w ramach programu.

Biorąc pod uwagę wciąż niską świadomość zagrożenia chorobą Starostwo Powiatowe zorganizowało akcję edukacyjną poświęconą profilaktyce i wczesnemu wykrywaniu raka piersi. Skierowana została do uczennic ze szkół ponadgimnazjalnych.
Spotkania odbyły się w październiku b.r. w 4 szkołach na terenie Olecka, tj.: Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych, Zespole Szkół Technicznych, Liceum Ogólnokształcącym, Ośrodku Szkolno – Wychowawczym Dla Dzieci Głuchych.
Podczas których Artur Guzewicz –  z Polikliniki w Olsztyna mówił, że bardzo ważnym elementem profilaktyki jest samobadanie piersi. Od dwudziestego roku życia każda kobieta powinna regularnie badać piersi.
Beata Jeleniewicz – profesjonalna brafitterka poinformowała, że jej praca to działania nie tylko na rzecz poprawienia wyglądu klientek, samopoczucia, ale przede wszystkim ich zdrowia. Dobrze dobrany biustonosz to wygoda, prawidłowa postawa ciała, zdrowszy kręgosłup, brak ucisków, otarć, prawidłowy i swobodny przepływ krwi oraz chłonki.

Sporządziła: Halina Kasicka
www.powiat.olecko.pl