Spotkania z mieszkańcami powiatu

A  Zdjęcie na czołówke informacjiEdukacja zdrowotna odgrywa niezwykle istotną rolę w kształceniu właściwych postaw wobec zdrowia i stylu życia w zakresie zapobiegania zachorowaniom na choroby przewlekłe, ale również w zachęcaniu do różnego rodzaju aktywności, a to jest niezbędne dla zdrowia naszych mieszkańców.Dlatego we wrześniu 2015 r. zostały zorganizowane 4 spotkania. Przeprowadzono je w Zespole Szkół w Sokółkach, Urzędzie Gminy i  Przedszkolu Samorządowym oraz Szkole Podstawowej w Kowalach Oleckich.
Dietetycy, technolodzy żywności i żywienia, specjaliści ds. zdrowia, prewencji nowotworów wskazywali jak należy prowadzić zdrowy styl życia. Przekonywali uczestników, że można również poprawić ogólny stan zdrowia oraz uniknąć wielu chorób. Zachęcali też do regularnych badań profilaktycznych.
Szczególnie zwracano uwagę kobiet na konieczność samobadania piersi. Samobadanie jest podstawowym i niezwykle ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi, czyli wykrywania choroby wtedy, kiedy jej stan zaawansowania stwarza duże szanse wyleczenia.
W jednym ze spotkań uczestniczyła Beata Jeleniewicz – profesjonalna brafitterka, mówiła, że noszenie źle dobranego biustonosza to nie tylko brak komfortu na co dzień, lecz  niebezpieczeństwo wystąpienia zmian chorobowych. Organizatorzy akcji: Starostwo Powiatowe, Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku oraz Poliklinika z Olsztyna.

Podczas spotkań zorganizowanych w latach 2013-2015 w ramach powiatowego programu zdrowotnego pn. „Zapobieganie nadwadze otyłości oraz przewlekłym chorobom na lata 2011-2017” edukacją zdrowotną objęto ogółem 4 390 osób.

Sporządziła:  Halina Kasicka
www.powiat.olecko.pl