Profilaktyka zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)

DSC_754917 kwietnia 2016 r. Powiat Olecki zorganizował w Hali Lega konferencję informacyjno – edukacyjną pn. „Profilaktyka zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)”.
Przybyłych na spotkanie powitał Edward Adamczyk – Sekretarz Powiatu, poinformował, że Powiat Olecki wraz z 4 gminami podjął decyzję o wspólnej realizacji w 2016 roku powiatowego programu zdrowotnego „Profilaktyka raka szyjki macicy na lata 2009 – 2020” w ramach którego zostaną przeprowadzone szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiadającego za powstawanie raka szyjki macicy, raka sromu, raka pochwy, raka odbytnicy oraz brodawek płciowych.Szczepieniem zostaną objęte dziewczęta urodzone w 2002 roku i zamieszkałe na terenie Powiatu Oleckiego. Koszt szczepień w całości zostanie sfinansowany z budżetu: Powiatu Oleckiego, Gminy Olecko, Gminy Kowale Oleckie, Gminy Wieliczki i Gminy Świętajno.
Udział dziecka w programie wymaga zgody rodzica/opiekuna prawnego.
Część spotkania poprowadziła Ida Karpińska – Prezes Ogólnopolskiej Organizacji Na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Kobieta, która wygrała walkę z chorobą nowotworową. Mówiła „dziesięć kobiet dziennie dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera. A nie musimy umierać na raka szyjki macicy.”
Agata Gontarek – położna ze Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie przekazała informacje na temat przyczyn, statystyk zachorowalności w Polsce i na świecie na raka szyjki macicy oraz przekonywała do regularnych badań ginekologicznych.
W konferencji udział wzięła dr n med. Barbara Kluz – Kowal z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku dodała, że szczepienia przeciw wirusowi HPV są profilaktyką pierwotną, rekomendowane
przez specjalistów światowych i polskich towarzystw medycznych (m.in. Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego) oraz Światową Organizację Zdrowia. Szczepienie te jest umieszczone w Kalendarzu Szczepień zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia. Odpowiadała również na liczne pytania uczestników.
W spotkaniu udział wzięła Ewa Mielnicka, Miss Polski 2014, ambasadorka kampanii zdrowotnej, poinformowała iż bardzo angażuje się w akcje Ogólnopolskiej Organizacji „Kwiat Kobiecości”, ponieważ uważa, że edukacja zdrowotna jest niezmiernie ważna.
Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego szczepienia przeciw wirusowi HPV.
Więcej informacji o tematyce HPV na: http://www.koalicjarsm.pl  oraz http://zdrowie.avd.pl .
Szczegółowe informacje dotyczące realizowanego w 2016 r. powiatowego programu zdrowotnego „Profilaktyka raka szyjki macicy na lata 2009 – 2020” w ramach którego zostaną przeprowadzone szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dostępne
są od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30 pod nr tel. 721870216.
W załączeniu harmonogram szczepień.

Harmonogram szczepień przeciw wirusowi HPV

Sporządziła: Halina Kasicka
www.powiat.olecko.pl