Podaruj sobie zdrowe życie

dsc_8807W Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku 15 września 2016 r. odbyło się spotkanie pn. „Podaruj sobie zdrowe życie” z zakresu edukacji zdrowotnej, tj. profilaktyki raka szyjki macicy. Uczestników spotkania powitał Marian Świerszcz – Starosta Olecki.Uczestniczyli w nim nauczyciele i uczniowie z pierwszych klas ze szkół ponadgimnazjalnych, tj. Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych, Zespołu Szkół Technicznych oraz Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Dla Dzieci Głuchych w Olecku.
Celem podjętej edukacji było podniesienie świadomości zdrowotnej młodzieży na temat wirusa HPV, czynników ryzyka chorób nowotworowych kobiet oraz sposobów ich redukcji.

Część główną spotkania poprowadziła ogólnopolska Organizacja Na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy „Kwiat Kobiecości”. Prezes tej organizacji – Ida Karpińska opowiadała o swoich przeżyciach związanych z chorobą nowotworową. Mówiła, że rak szyjki macicy we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów. Tak jak to było właśnie w jej przypadku.
Organizacja, którą założyła stawia sobie za cel zmianę podejścia Polek do profilaktyki, uświadamiając im, że najważniejsze jest zdrowie, o które – tak jak w przypadku pielęgnacji urody – muszą zadbać same.
Agata Gontarek – mówiła, że choroba nie jest dziedziczna, jest skutkiem zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Każdego roku prawie 4 000 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy.
Podstawą wczesnego wykrycia i skutecznej walki z tym nowotworem jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. To właśnie badanie cytologiczne pozwala wykryć nowotwór we wczesnym stadium rozwoju. Kiedy jest szansa na całkowite wyleczenie kobiety. Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut. Mówiła też, że wirus HPV jest również niebezpieczny dla mężczyzn.

Oczywiście, tradycyjnie spotkanie zakończono losowaniem nagród dla uczestników. Organizatorem spotkania było Starostwo Powiatowe w Olecku. Zorganizowano je w ramach powiatowego programu zdrowotnego „Profilaktyka raka szyjki macicy na lata 2009-2020”.

Serdecznie dziękujemy Sponsorom i Partnerom za wsparcie finansowe, rzeczowe, organizacyjne oraz merytoryczne przy organizacji wyżej wymienionego spotkania.

Sporządziła: Halina Kasicka
www.powiat.olecko.pl